3. února 2023

V rámci své státní doktorské zkoušky přednese dne

3. února v místnosti P16 od 10:00 Josef Prokeš jednu z dvojice přednášek dle výběru zkušební komise. V rámci nové akreditace doktorského studijního programu Katolická teologie se jedná o první takto koncipovanou státní doktorskou zkoušku na půdě Katolické teologické fakulty. Nejen studenti, ale i oborná veřejnost jsou srdečně zvání.

Důvěra ve farnosti jako kategorie pastorální teologie

Anotace přednášky:

Pokud chtějí lidé prožívat víru ve společenství, musí mít k sobě důvěru. Když má například farnost nebo diecéze rozlišovat a hledat další cestu své existence, bez důvěry mezi farářem a farníky, mezi biskupem a diecézí to není možné. V současné době je vše ještě komplikováno změnou epochy, ve které žijeme a která proměňuje jednotlivé role v církvi a jejich vzájemný vztah.

Pokud důvěra není, přichází snadno rezignace, praxe „budeme to dělat jako se to dělalo vždycky“, vzájemná agrese, nedorozumění a rozdělení nebo žití víry individualistickým způsobem.

Jak je možné v dnešní dobře rozvíjet důvěru ve farnostech a dalších společenstvích církve? Na čem je možné důvěru budovat? Co se v tomto smyslu očekává na straně lídrů? Jaké momenty v životě církve s tím pracují? Co znamená důvěra pro dnešního člověka? Jak jí prožívá vzhledem k víře?

Při přednášce nastíním hlavní rozměry tohoto problému a zasadím je do sociologického kontextu. Ukáži několik biblických inspirací, pojmenuji hlavní teologické principy důvěry a jejího rozvíjení. Poslední část přednášky se bude věnovat praktické teologii, kde uvedu několik příkladů, jak je možné tento fenomén v praxi řešit.

Farní rady a jejich význam pro obnovu farností a novou evangelizaci

Anotace přednášky:

V závěrech synodních skupinek diecézí České republiky se často objevovala potřeba nového uchopení farních rad. Ve farnostech totiž buď vůbec nejsou, nebo nefungují způsobem, který by rozvíjel život společenství. V praxi se ukazuje, že není vyjasněný vztah mezi farářem a farní radou, nebo mezi farní radou a celou farností.

Ze závěrů synodních skupinek je však zřejmé, že mezi věřícími existuje touha, aby se tento stav změnil. Chtěli by se nějakým způsobem na životě farnosti podílet. Podobně i kněží vyslovují přání, aby se v jejich farnostech laici více zapojovali do dění. Často však kněží i laici nenalézají dobrý způsob, jak fungování farních rad nastavit. K těmto tématům se přidává také nové definování služeb v církvi, zejména služby katechistů.

Co je důvodem současného stavu? Jaká je teologická reflexe a zakotvení farních rad ve farnosti? Jak jsou definovány nové služby v církvi? Jak uspořádat farnosti, aby byly více otevřené k hlásání evangelia? Jakou roli v těchto výzvách mají farní rady? Jakou mají mít strukturu a zakotvení, aby farnímu životu skutečně prospívaly?

Při přednášce nastíním hlavní rozměry těchto problémů a zasadím je do kontextu církve v naší zemi. Ukáži několik biblických inspirací, pojmenuji hlavní teologické principy farních rad a nových služeb ve farnostech, vzhledem k prožívání víry a komunikace evangelia. Poslední část přednášky se bude věnovat praktické teologii, kde uvedu několik příkladů, jak je možné tento fenomén v praxi řešit.

Obhajoba disertační práce

Po přednášce bude následovat obhajoba disertační práce jmenovaného s názvem:

Umírající církev: hledání interpretačního klíče k postavení křesťanství v postmoderní Evropě

Školitel: prof. PhDr. Tomáš Petráček Ph.D., Th.D.

Bližší informace zde.