4. ledna 2022

AUC Theologica: Call for Papers

Církev jako domov (The Church as a Home)

uzávěrka: 15. května 2022

Zkušenost s pandemií koronaviru přinesla mnoho nových podnětů pro akademickou reflexi v různých oblastech výzkumu a teologie není výjimkou. Svět čelil bezprecedentní situaci, kdy se priority každodenního života mnoha lidí rychle změnily; oblast soukromého a veřejného či osobního a profesního se prolnuly v dosud nepoznané míře. Oficiální činnost mnoha institucí byla přerušena nebo přenesena na digitální platformy. Podobně byla zasažena i církev: pravidelně organizované pastorační aktivity byly zrušeny nebo omezeny a počty účastníků nedělních bohoslužeb výrazně poklesly kvůli vládním nařízením, strachu z nákazy nebo kvůli snadno dostupným online alternativám. Na zkušenosti osamělosti, izolace, stresu a nejistoty, kterými mnozí křesťané procházeli, bylo možné na úrovni institucionálního aparátu odpovídat jen částečně a v mnoha případech nedostatečně. Církev mohla podpořit své strádající příslušníky hlavně do té míry, do jaké poskytovala potřebným konkrétní, domácí zázemí. To nezáviselo na předpisech, veřejných projevech, obecných pokynech nebo nových pastoračních strategiích; spíše úzce souviselo s připraveností jednotlivých křesťanů přímo reagovat na konkrétní problémy. Výmluvným symbolem této zkušenosti církve je obraz papeže Františka, který se sám na prázdném, deštěm pokrytém Svatopetrském náměstí modlí za ukončení pandemie: místo institucionálního aspektu církve byl důraz přenesen na osobní, vztahovou rovinu.

Tato zkušenost byla pro nás impulsem k teologickému promýšlení pojetí církve jako domova a souvisejících otázek: Co přinesla církvi zkušenost s pandemií koronaviru? Na jaké oblasti svého života se má zaměřit? Existují oblasti života církve, které je třeba nově promyslet? Jaké zkušenosti v dějinách církve by mohly přinést inspiraci pro současnost a budoucnost? Jak dnes může církev odpovídat na "znamení doby"?

Srdečně zveme odborníky různých teologických disciplín, aby se připojili k hledání odpovědí na tyto podstatné otázky.

V tematickém čísle AUC Theologica uvítáme zejména příspěvky dotýkající se následujících témat:

Role církve v dnešní době

Synodalita

Vztah mezi hierarchickou církví a laiky

Ženy v církvi

Církev jako domov z ekumenické perspektivy

Domov jako teologické téma

Teologická reflexe veřejného a soukromého

Své texty v angličtině, němčině, francouzštině či italštině upravené podle pokynů pro autory posílejte na .